Forum de discuţii - întrebări / răspunsuri
|
[ Pune o întrebare ]
Categoria: Principal -> Constructii si Urbanism -> Constructii si Urbanism
Întrebări
| Intrebarea nr. 4620 din data: 24-01-2016 pusa de Lavinia Burca : · Buna ziua,
As dori sa va intreb de ce in Sanicolaul Mic, in zona \"hada\", unde nu s-au tras conductele de gaz - ele fiind instalate doar pana pe strada Clopotului - suntem totusi impozitati ca fiind in zona B, adica zona care beneficiaza de gaz! Si de ce nu s-a tras gaz pana aici, cand s-au instalat conductele? Nu va era rentabil, fiind vorba doar despre 4, 5 strazi, in schimb impozitul stiti sa il luati ca si cum am avea gaz!!! Asta e hotie pe fata! Ne puteti da un raspuns pertinent vis-a-vis de aceasta situatie incorecta, care aduce beneficii ilegale statului in defavoarea cetatenilor (pentru a cata oara)??
Intrebarea nr. 4604 din data: 17-12-2015 pusa de Petrea Marian : · Asa cum bine stiti in vara a inceput cu surle si trambite reabilitarea strazii Hunedoarei.Desi lucrarile sau oprit,sau reluat iar sau oprit majoritatea celor care locuim aici nu am carcotit.Acum se lucreaza la trotuare iar cei care ar trebui sa faca acest lucru au inceput sa ceara bani pentru a sparge trotuarele facute pe banii nostri,acolo unde se va pune asfalt.Este penibil,chiar nu intereseaza pe nimeni din primarie?Pentru aceste lucarari sau platit bani seriosi,pentru ce sa mai dau eu bani?Daca aceasta strada se va face in bataie de joc in folosul cui va fi?Banuiesc ca nimanui,nici macar noua celor care locuim aici si care o sa ii injuram pe toti cei din primarie ca se ne varsam veninul.Nu este corect nici din partea celor din primarie care sunt platiti din banii nostri sa nu vina nimeni sa verifice in ce fel se respecta reabilitarea strazii.Va rog sa ne ajutati ca lucrarile sa fie facute bine, altfel totul va iesi o mare bataie de joc.
Intrebarea nr. 4565 din data: 28-08-2015 pusa de Cetean Nicolae : · Buna ziua. Asi dori sa achizitionez un teren in suprafata de 540m front stradal 11m situat in Arad str Mimozei 4a. Ma intereseaza daca este construibil si daca se poate construi o casa de locuit pe acest teren. Multumesc!!!
Intrebarea nr. 4529 din data: 22-05-2015 pusa de chiper ovidiu : · Buna,
Televiziunea WestTv a facut un reportaj despre starea proasta a carosabilului de pe str.Poetului,luand un interviu d.nei purtator de cuvand a primariei,Corina Draghici,spunea ca anul acesta 2015 incep lucrarile pe Str. Poetului xu parcari etc.
Ce-mi puteti spune? O zi buna
Intrebarea nr. 4517 din data: 24-04-2015 pusa de B Dana : · Sesizare
In lunile noiembrie-decembrie 2014 s-au efectuat lucrari pe strada Vaslui pentru schimbarea bordurilor. In urma lucrarilor marginea soselei a fost sparta. O parte din strada ( intrarea din spre parc) a fost reparata, dar in mare parte strada a fost lasata nereparata.A trecut aproape jumatate de ano.
Care este stadiul lucrarilor?
Cand se va finaliza repararea soselei?
Multumesc
|
Răspunsuri
|
Intrebarea nr. 4620 din data: 24-01-2016 pusa de Lavinia Burca : · Buna ziua,
As dori sa va intreb de ce in Sanicolaul Mic, in zona \"hada\", unde nu s-au tras conductele de gaz - ele fiind instalate doar pana pe strada Clopotului - suntem totusi impozitati ca fiind in zona B, adica zona care beneficiaza de gaz! Si de ce nu s-a tras gaz pana aici, cand s-au instalat conductele? Nu va era rentabil, fiind vorba doar despre 4, 5 strazi, in schimb impozitul stiti sa il luati ca si cum am avea gaz!!! Asta e hotie pe fata! Ne puteti da un raspuns pertinent vis-a-vis de aceasta situatie incorecta, care aduce beneficii ilegale statului in defavoarea cetatenilor (pentru a cata oara)??
|
Raspuns din data de 02-03-2016 : Stimata doamna,
Ca urmare a petitiei dumneavoastra, va comunicam raspunsul Comisiei pentru delimitarea zonelor din cadrul municipiului Arad, in conditiile art. 247 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal:
Problemele sesizate de dumneavoastra raman in atentia autoritatii publice locale pentru verificare si analiza,urmand a fi avute in vedere cu ocazia incadrarii strazilor in zonele de impozitare, conform criteriilor ce vor fi aprobate pentru anul fiscal urmator.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4604 din data: 17-12-2015 pusa de Petrea Marian : · Asa cum bine stiti in vara a inceput cu surle si trambite reabilitarea strazii Hunedoarei.Desi lucrarile sau oprit,sau reluat iar sau oprit majoritatea celor care locuim aici nu am carcotit.Acum se lucreaza la trotuare iar cei care ar trebui sa faca acest lucru au inceput sa ceara bani pentru a sparge trotuarele facute pe banii nostri,acolo unde se va pune asfalt.Este penibil,chiar nu intereseaza pe nimeni din primarie?Pentru aceste lucarari sau platit bani seriosi,pentru ce sa mai dau eu bani?Daca aceasta strada se va face in bataie de joc in folosul cui va fi?Banuiesc ca nimanui,nici macar noua celor care locuim aici si care o sa ii injuram pe toti cei din primarie ca se ne varsam veninul.Nu este corect nici din partea celor din primarie care sunt platiti din banii nostri sa nu vina nimeni sa verifice in ce fel se respecta reabilitarea strazii.Va rog sa ne ajutati ca lucrarile sa fie facute bine, altfel totul va iesi o mare bataie de joc.
|
Raspuns din data de 27-01-2016 : Stimate domn,
Ca urmare a petitiei dumneavoastra va comunicam raspunsul Serviciului Intretinere si Reparatii Cai de Comunicatii Terestre din cadrul Primariei Municipiului Arad:
Lucrarile de reabilitare a strazii Hunedoarei se executa conform prevederilor proiectului “Reabilitare strazi in municipiul Arad”, finantat prin Programul National de Dezvoltare Locala.
Constructorul caruia i s-a atribuit contractul de lucrari in urma achizitiei publice, la notificarea dirigintelui de santier, a sistat lucrarile datorita conditiilor improprii pentru asternerea stratului de uzura.
Toate etapele reabilitarii, inclusive desfasurarea trotuarelor, sunt cuprinse in proiectul tehnic.
Lucrarile se vor relua imediat ce conditiile meteorologice sunt favorabile.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4565 din data: 28-08-2015 pusa de Cetean Nicolae : · Buna ziua. Asi dori sa achizitionez un teren in suprafata de 540m front stradal 11m situat in Arad str Mimozei 4a. Ma intereseaza daca este construibil si daca se poate construi o casa de locuit pe acest teren. Multumesc!!!
|
Raspuns din data de 09-11-2015 : Stimate domn,
Ca urmare a petitiei dumneavoastra va comunicam raspunsul Serviciului Fond Locativ din cadrul Primariei Municipiului Arad:
Va rugam sa prezentati la Serviciul Fond Locativ, camera 24, un extras de carte funciara pentru adresa la care faceti referire, Str.Mimozei nr. 4a. Programul cu publicul este marti/joi, intre orele 8.00 - 12.00.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4529 din data: 22-05-2015 pusa de chiper ovidiu : · Buna,
Televiziunea WestTv a facut un reportaj despre starea proasta a carosabilului de pe str.Poetului,luand un interviu d.nei purtator de cuvand a primariei,Corina Draghici,spunea ca anul acesta 2015 incep lucrarile pe Str. Poetului xu parcari etc.
Ce-mi puteti spune? O zi buna
|
Raspuns din data de 17-07-2015 : Stimate domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam raspunsul Serviciului Intretinere si Reparatii Cai de Comunicatii Terestre:
Lucrarile de reparatii a strazii Poetului se vor demara dupa terminarea tuturor lucrarilor edilitar - gospodaresti. In prezent sunt in curs de desfasurare unele lucrari edilitar - gospodaresti, ce se executa de mai multi operatori economici, detinatori de utilitati subterane.
Situatia prezentata de dumneavoastra ramane in atentia noastra,urmand sa cuprindem reparatiile solicitate in lista de prioritati.
Mentionam ca lucrarile de reparatii ale drumurilor se executa in limita fondurilor disponibile, aprobate de consiliul local.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 4517 din data: 24-04-2015 pusa de B Dana : · Sesizare
In lunile noiembrie-decembrie 2014 s-au efectuat lucrari pe strada Vaslui pentru schimbarea bordurilor. In urma lucrarilor marginea soselei a fost sparta. O parte din strada ( intrarea din spre parc) a fost reparata, dar in mare parte strada a fost lasata nereparata.A trecut aproape jumatate de ano.
Care este stadiul lucrarilor?
Cand se va finaliza repararea soselei?
Multumesc
|
Raspuns din data de 25-05-2015 : Stimata doamna,
Ca urmare a petitiei dumneavoastra va aducem la cunostinta faptul ca Serviciul Intretinere si Reparatii Cai de Comunicatii Terestre din cadrul Primariei Municipiului Arad a solicitat constructorului remedierea situatiei prezentate de dumneavoastra.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
|
|